M
USUL-KERKÜK VE TÜRKMENLER

İÇİN GERÇEK ÇÖZÜM

Bilim Araştırma Vakfı


 

BAV Konferansında Musul ve Kerkük Sorununa Çözüm Önerileri Getirildi

IRAK TÜRKMENLERİNE TÜRKİYE’DEN DESTEK

 

Ankara’da gerçekleştirilen “Musul, Kerkük ve Türkmenler İçin Gerçek Çözüm” adlı konferans büyük ilgi gördü. Bilim Araştırma Vakfı tarafından organize edilen konferansta oturum başkanlığını Kültür Eski Bakanı Dr. Agah Oktay Güner yaptı. Türk dünyasının temsilcileri, Milletvekilleri, Öğretim Görevlileri, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları, Sivil Toplum Kuruluşları ve gazetecilerin izlediği yemekli toplantıya Saadet Partisi adına Genel Başkan Yardımcısı Recai Kutan ve Temel Karamollaoğlu katıldı. Konferasa AKP‘li milletvekilleri ve BBP yöneticileri de büyük ilgi gösterdi.


1926’dan Sonra Irak Türkmenleri’ni Unuttuk

Ankara Büyükşehir Belediye Mehter takımının konserinin ardından Musul ve Kerkük sorunu hakkında Bilim Araştırma Vakfı tarafından hazırlanan sinevizyon gösterisi ilgi ile izlendi.
Konferansın açılış konuşmasını yapan Kültür Eski Bakanı Agah Oktay Güner, Bilim Araştırma Vakfı’nın İslam dünyasının mazlum coğrafyasının temel hak ve özgürlüklerini korumak amacıyla gerçekleştirdiği etkinliklerin öneminin altını çizerek “Tarihlerini bilmeyenlerin coğrafyalarını başkaları sahiplenir. Tarih şuuru ders kitaplarına hapsedilmemeli” dedi. 

Bilim Araştırma Vakfı Başkanı Tarkan Yavaş ise konuşmasında millet ve devlet olarak sağlam bir duruş sergilemenin önemini anlattı. Bu duruşun Batı’yı korkutacak bir duruş olmadığını aksine dünyaya barış, huzur ve mutluluk getirmeyi amaçladıklarını söyledi. Sadece Irak Türkmenleri’nin de içinde bulunduğu Türk-İslam coğrafyasının değil tüm dünyanın bu barışa ihtiyacı olduğunu söyleyen Yavaş, bu birliğin sadece Türkiye tarafından gerçekleştirilebileceğinin altını çizdi.


Türkmenlerin Davasını Batıya Anlatamadık

Kerkük Vakfı Genel Sekreteri Prof. Suphi Saatçi ise Kerkük’te gerçekleştirilen katliamların birçoğuna gözleri ile şahit olduğunu ve annesi ve iki kardeşini kaybettiğini söyledi. Türkiye’nin ağabey görevini üstlenerek Irak’taki Türkmen varlığına destek vermesi gerektiğini belirten Saatçi, ABD’deki Türk lobisinin güçlü olmaması nedeniyle Türkmen sorununu ABD’ye ve Batı’ya anlatamamanın sıkıntısını yaşadıklarını söyledi.
AKP İstanbul Milletvekili Nevzat Yalçıntaş ise AKP Hükümeti’nin Türkmenlerin haklı davası hakkında hangi adımları atmayı düşündüğünü ve 2. tezkerenin neden meclisten geçmediğini anlattı. 
Irak Türkmenlerine destek için Ankara’da bulunan İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga ise konuşmasında müslümanlar için her şeyde hayır olduğunu belirterek özetle şunları söyledi: “Bizim şer olarak gördüğümüz bir şeyde hayır, hayır olarak gördüğümüz bir şey de ise şer olarabilir. Dinimizde olmuş bir olayda hayır vardır. O yüzden geriye değil ileri bakmamız gerekir. Allah’ın Kuran’da vaadi ve müjdesi var. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki Kuran ahlakı yeryüzüne hakim olacak ve başta Irak Türkmenleri olmak üzere tüm İslam coğrafyasının sorunlarına yakın gelecekte çözüm bulunacaktır. Bu yüzden ümidimizi hiçbir zaman kaybetmemeliyiz.”


Toplumun Her Kesiminden Geniş Katılım

“Musul, Kerkük ve Türkmenler İçin Gerçek Çözüm” adlı konferans her görüşten insanı biraraya getirdi. konferansta şu isimler dikkat çekti: Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Recai Kutan, Kültür Eski Bakanı Agah Oktay Güner, Doğu Türkistan Vakfı Başkanı E. Tuğgeneral M. Rıza Bekin, Devlet Eski Bakanı Baki Tuğ, BBP Genel Başkan Yardımcısı Ebubekir Yiğit, Birleşik Kafkas Konseyi Başkanı Enver Kaplan, Sağlık Eski Bakanı Halil Şıvgın, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Nazif Öztürk, Kerkük Vakfı Genel Sekreteri Prof. Suphi Saatçi, Irak Türkmenleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Ekrem Pamukçu, İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga, ANAP eski Milli Eğitim Bakanı Vehbi Dinçerler, DYP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Göktürk, Türkiye-Kırgızistan Derneği Başkanı E. Albay Süleyman Merdanoğlu, Ortadoğu Gazetesi Sahibi Zeki Saraçoğlu, MHP Genel İdare Kurulu Üyesi Yılmaz Durak, E. Tümgeneral Mehdi Sungur, CHP Milletvekili Hüseyin Gülen, çok sayıda yabancı ülke temsilcisi, uluslararası haber ajanslarının Ankara temsilcileri, AKP milletvekilleri konferansta hazır bulundular.

 

GENEL BAKIŞ | MUSUL-KERKÜK MESELESİNİN TARİHÇESİ | TÜRKMENLER
MUSUL-KERKÜK VE TÜRKMENLER İÇİN GERÇEK ÇÖZÜM |
MAKALELER